Синдром відкладеного життя та проблеми втрати особистості біженців

Для кожного з нас ранок 24 лютого став днем, коли життя безповоротно змінилося. Через початок повномасштабної війни з агресором Росією багато людей були змушені покинути свої домівки та вирушити у незнане, але більш безпечне місце на заході України або за її за кордоном. У цій статті я розгляну аспекти з якими можуть стикатися ті, хто був змушений покинути свій дім та починати життя з нуля, а саме – синдром відкладеного життя.

Синдром відкладеного життя та проблеми втрати особистості біженців

Синдром відкладеного життя

Даний феномен характерний для тих осіб, хто весь час живе минулим, або майбутнім, не маючи змоги проживати та усвідомлювати події “тут і зараз”. Це ті люди, які все чекають на закінчення війни, не задовольняють (навіть при можливості) свої потреби та бажання, чекаючи сприятливого часу у майбутньому, що не має конкретного терміну настання.

Причин цього синдрому всього дві.

  1. Cімейні установки з дитинства (в дитинстві хвалили лише за досягнення, або бажане можна було отримати лише, виконавши певні умови: “От виростеш, тоді будеш жити як хочеш…”, “Поїдемо до парку розваг тільки після того, як принесеш табель з гарними оцінками”). Е. Берн наголошував, що ці перші уявлення про функціонування зовнішнього світу, про те, як треба жити, стають для дитини шаблоном її життєвого сценарію;
  2. Cоціокультурні фактори. Періоди затяжних війн, колонізацій, окупацій, кріпосного права, змушували людей виживати в тих умовах, сподіваючись, що колись це закінчиться, і почнеться друге, щасливе майбутнє. Все це розтягнулося на життя не одного покоління, тому, коли умови змінювалися, то досвід виживання, терпіння, “життя в очікуванні” передавалося наступним поколінням. 

Сюди ж відносяться і, релігійні або ідеологічні ідеї, які пропагандують пожертвувати своє “сьогодні” заради “кращого завтра”, або терпіти біль та несправедливість заради вічного життя в раю. 

Розвиток синдрому відкладеного життя призводить до того, що людина:

  • може мати обсесію на пункті якоїсь ідеї, нав’язаної ззовні, і через це критично ставитися до своїх внутрішніх бажань, не довіряючи власним почуттям (напр., “я не маю права виглядати гарно під час війни (робити зачіску/манікюр)”, або “якщо я викладу щасливе фото, на мене будуть злитися, що я байдужий(а) до чужого горя егоїст(ка)”, тощо);
  • не вміє розпоряджатися своїм часом і планувати життя, ставити перед собою цілі, розділяти відповідальність.

Як собі допомогти?

Звичайної поради “Хочеш почати – почни!” тут буде не достатньо. Найчастіше причина такого стилю життя криється в дезорієнтації, хибних уявленнях та заборонах. Дорога до бажаної мети складається з певних кроків.

  1. Усвідомлення проблеми – це вже половина шляху до її вирішення. Треба роздивитися навколо і здати собі справу з того, що життя не поставили на паузу, воно триває, і тепер воно виглядає так.
  2. Скласти список нереалізованих планів, невирішених питань/проблем і вибрати ті пункти, які в даних умовах можна спробувати вирішити та відкинути ті, які вже не є актуальними.
  3. Поставити перед собою ціль (краще почати з якоїсь маленької, легшої у досягненні), і написати детальний план реалізації, визначившись з можливостями. І тоді вже починати робити. Подорож довжиною в тисячу миль починається з першого кроку (Лао-Цзи).

Проблема втрати особистості внаслідок вимушеного переїзду

З дитинства ми починаємо приміряти ролі, під час ігор ми ідентифікуємо себе з “кухарем”, “вчителем”, “лікарем” тощо. У процесі дорослішання ми змінюємо ці ідентифікації, втрачаємо частину старих – приміряємо нові. Поняття втрати є невід’ємною частиною нашого життя. Зміни ролей, місць проживання, роботи, переїзд від батьків, розлука з друзями, розставання з партнерами, смерть дорослих рідних – це все теж про втрати якихось частин себе, які супроводжувалися адекватними цим ситуаціям емоціями: болем, сумом, горюванням. Що ж переживає людина, яка має примусово одягнути на себе статус біженця?

Проблема втрати особистості внаслідок вимушеного переїзду

Смертельна небезпека яка раптово змусила покинути своє житло мільйонів людей стала причиною втрати практично всього, що людина вважала своїм життям/частиною себе  (“Все те, що ми любимо – це і є ми” (с) Румі):  дім, робота, “рідні” магазини, спортзали, сусідів, друзів, колег, улюблені місця для прогулянок. Дорога до безпечного місця для декотрих тривала від 40 до 60 годин, а у деяких випадках і кілька тижнів.

В таких обставинах та за таких умов тяжко знайти щось, за що свідомість могла би зачепитися як за відоме, і втримати образ себе, вчорашнього. Перебування особистості в групах людей зі спільними умовами невизначеності, подібними трагічними історіями, однаковими потребами може призвести до змін особистості. Особисті риси або розчиняться або почнуть проявлятися чіткіше ніж попередньо. Певні риси можуть зникнути і людина почне підкорюватися законам виживання групи, відмовляючися від власних інтересів.

Ознаки того, що особистість починає втрачати себе:

  • поява та зростання комплексу меньшовартості;
  • відчуття втрати “внутрішнього стержня”, втрати орієнтаціїї в собі;
  • постійна тривожність, причини якій тяжко окреслити;
  • хвилювання та страх за своє “завтра”;
  • відчуття обов’язку дякувати за все, відчуття сорому через неможливість забезпечити свої базові потреби;
  • важкість у прийнятті допомоги на рівних;
  • бажання бути непомітним/“невидимим” у групах людей.

Як собі допомогти та побороти синдром відкладеного життя?

Якщо ви зауважили у себе хоча б три-чотири пункти з переліку вище, необхідно звернути особливу увагу на свій внутрішній стан та подбати про своє психологічне благополуччя, спробувати зміцнити/повернути свою ідентичність.

1. Тіло

Зверніть увагу на свою поставу. Вчені виявили, що більш вертикальне (випрямлене) положення тіла покращує настрій і підвищує рівень енергії людини. Тому слідкуйте за плечима, не дозволяйте собі “горбитися”, щоразу як помітите сутулість, зусиллям волі вирівняйте спину. Ходіть с “високо піднятим носом” – ми ж бо українці, і нам таки є чим пишатися!

2. Контакт з реальністю

Спробуйте винирнути назовні, роздивіться навкруги, і ви побачите, що ніхто за вами пристально не спостерігає, ніхто не тицяє пальцями, всі йдуть у своїх думках, справах. Більшість навіть не вирізнить вас з натовпу: українець ви чи поляк, француз, німець тощо.

3. Не картайте себе

Не ви стали причиною того що з вами сталося, а те, що сталося з вами є причиною того де ви і в яких умовах. Кожен, хто зараз є у вашому полі зору міг би опинитися в такій ситуації. Ми не гірші і не кращі від тих, хто нам допомагає.

4. Говоріть

Про все: почуття, події які прийшлося пережити, ваші переживання, думки, хвилювання з приводу цього. Говоріть стільки скільки треба, повторюйтесь – це ваша дорога до загоєння тих ран, які були спричинені війною.

5. Об’єднуйтеся

Знайомтеся з українцями, які у подібному становищі, допомагайте один одному, ходіть на прогулянки, створюйте нові зв’язки, виходьте із соціальної ізоляції. Це допоможе сприймати те що з вами сталося, як частину долі цілого народу. Розділене горе – половина горя. Поруч з іншими легше проживати спільний біль.

6. Організовуйтесь

Розплануйте свій день, повертаючи за можливістю в нього частинки себе ( хоббі, спорт, роботу, зустрічі з новими/старими знайомими). Це дозволить повернути трохи контроль над своїм життям і пригадати собі хто ви є.

7. Радійте

Вам вдалося зберегти найдорожче – власне життя. Завжди можна почати все з початку, головніше аби було з чого. У вас залишилися перш за все ви – а це вже щось. Ви маєте певний досвід, зв’язки, певні матеріальні ресурси, бажання інших вам допомогти. Вперед! Кожен кінець, то у певному сенсі початок. Початок чогось нового, і, можливо, саме того, чого хочете ви.

документальные фильмы расширяющие сознание
16 Тра 2021

240 документальных фильмов для расширения сознания

240 документальных фильмов, которые бросают вызов общепринятой картине реальности и заставляют нас…

Нарциссизм (нарциссическая личность)
31 Жов 2021

Нарциссизм (нарциссическая личность): как с этим справляться и каковы причины…

Нарциссизм (нарциссическая личность) отличается верой в свою уникальность и наличие больших возможностей…

психологи николаева - топ специалисты
26 Тра 2021

Психологи Николаева – лучшие специалисты города по мнению редакции

В этой статье только лучшие психологи Николаева с хорошими отзывами, большим спектром…

Автор

Наталья Русакова

Наталья - системный семейный психолог, психотерапевт. Ее призвание это работа по улучшению детско-родительских, семейных отношений. Она помогает клиентам уменьшить тревожность и решить проблемы сепарации и психосоматических расстройств. В свободное время Наталья любит писать полезные статьи о психологии и искренне верит, что счастья не становится меньше, когда им делишься. Профили на Facebook и Instagram.

Post Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *